Tomasz Szal


Warszawiak z czarującym uśmiechem i wesołym humorem. Amator starych , melodyjnych i rytmicznych piosenek. Autentyczny artysta z niepełnosprawnością, wokalista solowy o ciepłym i łagodnym barytonowym glosie, występujący, pomimo swoich ograniczeń , śmiało i bez tremy na różnych scenach od 5 lat. W tym się odnalazł, to jego świat i ma do tego motywację. „Chłopak z Włoch”.

Śpiewał i obywał się z muzyką od dziecka: najpierw w Fundacji Latająca Akademia śp. Elżbiety Małanicz-Onoszko, potem w chórze szkolnym i Scholi.

W latach 2019-2022 członek zespołu Horyzont Marzeń w projekcie Szanty we Włochach. Wykonawca „Szanty Marzyciela”, którą dla niego napisała mama, a muzykę stworzył sąsiad Tomasz Pisarek (z zespołu Bajdewind). Aranżację opracował Zbyszek Murawski – muzyk szantowy, muzykolog, kompozytor, prof.Nutka.

Tomek także obecnie jest uczestnikiem muzyczno-artystycznego projektu „Ursynowskie Szanty”, będącego kontynuacją „Szant we Włochach” , prowadzonych przez Fundację Sztuka i Pasja. Wie, co to znaczy mieć pasję, obserwował w tym procesie rozwijania zainteresowań innych przez długi okres. Nabył odpowiednie wzorce. W repertuarze szantowym brał udział w ok. 15 koncertach na różnych scenach.

Swój głos szlifował także indywidualnie w Szkole Głosu KONADOR.

Poprzez występy i treningi wokalne Tomek ćwiczy swoją odpowiedzialność i samodzielność, nabywa wiele umiejętności społecznych. Zwykle występuje w melodyjnym, rytmicznym, znanym repertuarze, a obecnie także przygotowuje nowe piosenki autorskie i marzy o nagraniu do nich teledysków.

Ma w swoim dorobku także inną autorską piosenkę napisaną przez mamę
„Wpadnij do mnie” https://www.youtube.com/watch?v=ilqiMuqTILI )

Tomasz Szal swój potencjał i talent zaprezentował dotychczas na:

dwóch „urodzinach” MAL Kłobucka 14, Balu Karnawałowym dla Osób z Niepełnosprawnościami w Dzielnicy Ursynów w 2023 r. , lokalnym WOŚP 2023 w Dzielnicy Włochy, lokalnym Pikniku Caritas w Parafii na Popularnej , w Fundacji Leny Grochowskiej na Gali Laureatów konkursu MCPS.

Zaśpiewał także piosenkę z Michałem Wiśniewskim podczas Szafowania 2021 w Pruszkowie na dachu centrum handlowego, na rzecz „Szkoły dla dzieci z autyzmem Przylądek”, wystąpił na imprezie Tataspartakiada 2022 r. w Stowarzyszeniu Dobra Wola oraz lokalnie z Aliną Małachowską, znaną artystką –życzliwą mu sąsiadką z tej samej Dzielnicy.

Występował w Wieczorach Artystycznych dla Każdego organizowanych przez Jerry Music School & Art oraz Klubokawiarnię Życie Jest Fajne.

Ten sympatyczny chłopak jest także współtwórcą kampanii społecznej „Daj mi Szansę” , w której apelował o niewykluczanie osób w spektrum autyzmu z szans na pracę.

Na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w 2023 r. był współinicjatorem i solowym wykonawcą w pierwszym wspólnym koncercie pt. „Siła jest w nas . Koncert z motylem w tle” w Aptece Sztuki> W koncercie tym wzięli udział także Przyjaciele Tomka z zespołu „Janusz & Przyjaciele” oraz Zbyszek Murawski. Za ten występ i przełamywanie stereotypów o autyźmie Tomasz dostał podziękowanie Burmistrza Dzielnicy Śródmieście M. st. Warszawy.

Tomek to były pracownik i wolontariusz oraz aktywny uczestnik wielu wydarzeń w Klubokawiarni ”Życie Jest Fajne” od 2016 r.

W obecnym roku jest także uczestnikiem II Edycji Projektu Fotograficznego „Zobacz Więcej” Magdaleny Rdest-Nowak. Swoim występem uświetnił lokalny finał warszawski tej inicjatywy.

Jego chęć do działania i aktywność społeczna w różnych dziedzinach życia otwiera mu wszelkie drzwi i buduje w nim wiarę w swoje możliwości. Tomek bardzo chce, bardzo się stara, zależy mu na postępach , nad którymi pracuje systematycznie, wciąż rozwijając swoje umiejętności i repertuar pod kierunkiem mamy.

Tomasz marzy o własnych piosenkach autorskich, opowiadających o jego życiu, tak by mógł wyśpiewać siebie. To dla niego duży priorytet i potrzeba . W tej komunikacji ze światem pomagają mu fajni ludzie.

Bardzo chciałby w przyszłym roku nagrać EPKĘ ze swoimi piosenkami autorskimi i występować w projektach dla sprawnych i niepełnosprawnych . Taki ma pomysł na samotność i przeciwdziałanie depresji. Robi to z uśmiechem, lekkością i zaangażowaniem. Bo muzyka to życie, świat i ocean pragnień.

Dla swego funkcjonowania i rozwoju wciąż potrzebuje lekcji śpiewu, ale też szuka chętnych i życzliwych osób, które chciałyby mu pomóc w akompaniowaniu , tworzeniu nagrań i aranżacji jego własnych piosenek, w zrobieniu kilku wideoklipów do nich. Także osób, które zaproszą go jako partnera do wspólnych przedsięwzięć.

Śpiewanie to dla Tomka także forma aktywizacji ,która uczy planowania czasu i zaangażowania społecznego osobę w spektrum autyzmu, włącza go w normalny świat. To rehabilitacja społeczna nadająca sens życiu. Śpiewanie dostarcza mu satysfakcji i przyjemności z podejmowania przez niego śmiałych , odważnych działań.

Jak mówi: „śpiewanie daje mu wielką frajdę, odskocznię od problemów i możliwość poznawania fajnych i życzliwych ludzi. Bez tego nie miałby okazji do spotkań w społeczności lokalnej i jego życie byłoby pod psem. A jest przecież „z motylem w tle”. (motyl to symbol autyzmu).

Foto: archiwum rodzinne